Mums sunku tai suprasti, bet galbūt kartais reikia atsipalaiduoti, kad „pamaitintum sielą“...
Kongo Respublikos sostinėje Brazavilyje gyvuoja įdomi ir, turint omenyje vietos aplinkybes, nuostabi subkultūra. Jie save vadina La Sape (pranc. Société des Ambianceurs et des Personnes Élégantes - SAPÉ). SAPE - tai elegantiškų žmonių bendruomenė. Ją sudarantys vyrai dėvi brangius kostiumus, įsigytus geriausiuose butikuose. Kostiumų kirpimas gana konservatyvus – maždaug taip atrodė prancūzų kolonistai prieš pasitraukdami iš Kongo 1960 m.
La Sape atstovai – dendžiai, madistai ir apskritai populiariausi kaimo vaikinai. Būtent jų dėka pilkose vargingų Kongo Demokratinės Respublikos sostinės Kinšasos rajonų gatvėse galima pamatyti karščiausias „Gucci“, „Prada“ ir „Tom Ford“ naujienas.
Kai kas apsidžiaugs: pagaliau mūsų tolimi kaimynai iš pietų pasiekė tokio ekonomikos augimo, kad garsių prekių ženklų gaminiai daugiau nebėra išsvajota siekiamybė. Bet iš tiesų yra kiek kitaip. Visi La Sape atstovai toli gražu nėra turtingiausi miesto gyventojai, neretai jie neturi nuolatinės darbo vietos ir stabilių pajamų. Tai paprasti darbštūs žmonės, kurie nusprendė savo gyvenimą paskirti madai.
Rinkdamiesi tarp erdvesnio būsto, automobilio remonto ir madingos aprangos, pirmenybę jie teiks pastarajai. Brangiai kainuojantis stiliaus menas jiems yra svarbesnis nei esminiai gyvenimiškai svarbūs vidutinio kongiečio poreikiai. Saperai, La Sape bendruomenės atstovai, už paskutines santaupas perka brangius madingus drabužius ir gyvena ne pagal finansines galimybes. Kai skurdo ir varganų afrikietiškos buities dekoracijų fone įamžintų Kongo dendžių nuotraukos apskriejo visą pasaulį, žiūrovai iš pradžių nepatikėjo, kad nuotraukos tikros. Taip ne vietoj ir kontrastingai apgriuvusiuose barakuose atrodė lazdos, skrybėlės, šalikai ir ryškių spalvų kostiumai.
Šių nepriekaištingų ekscentrikų pranašas – Andrė Bernanas Matsua, pirmas kongietis, 1922 m. nukeliavęs į Prancūziją ir vėliau nustebinęs tautiečius savo apranga pagal naujausią paryžietišką madą. A. B. Matsua portretai iki šiol kabo daugelio kongiečių namuose. Žinoma, jų fetišizmas peržengia visas ribas: Kongo dendžiai prie savo vardų priduria buvusiose metropolijose garsių prekių ženklų vardus, pvz., Benua „Christian Dior“, Pjeras „Rolex“, Seržas „Mercedes“, Ksavjė „Parker“, ir renkasi į diskotekas, kad pasivaržytų etikečių prestižiškumu, surengdami komiškas šokių varžytuves. Tokiam garderobui prireikia ne mažiau kaip 300 JAV dolerių, o tai prilygsta pusmečio uždarbiui Brazavilyje. Vieni ima kreditus bankuose, kiti badauja, kas mėnesį atsidėdami po 10–15 JAV dolerių, tie, kurie visai nieko neturi, skolinasi drabužius, o kai kurie dėl savo pomėgio net sėdėjo kalėjime. Europoje veikia organizuotos iš išeivių iš Kongo sudarytos parduotuvių vagių grupuotės, kurios vagia ir į tėvynę siunčia naujas kolekcijas. Pastaraisiais metais vakarų fotografai pasaulį supažindino su šiuo kultu, dar labiau pabrėždami jo egzotiškumą: prašmatniai, gerai apsirengę vaikinai pozuoja akį rėžiančio Kongo skurdo fone. Bet kartu kiekvienas jų yra velniškai žavus, pasitikintis savimi ir suprantantis, kad atrodo vertas milijono. Gyvendami skurdo, ligų ir karo apsuptyje („elegantiškieji“ gyvena ir kaimyninėje prievartos nukamuotoje Demokratinėje Kongo Respublikoje), Le Sape savo aplinkoje kuria savo Europą, nors ir karikatūrinę, apsiribojančią tik brangiu kostiumu. Jų tikėjimo simboliu tapo frazė „gražiai rengtis reiškia maitinti sielą“. Šiame juokingame ir naiviame iššūkyje, kurį jie metė juos supančiam siaubui, išties yra kažkas pakylėto.
Prisiminkime spalvinę praeivių gamą mūsų gatvėse: žiemą juoda, pilka, ruda, vasarą kiek įvairesnė, net iš esmės gana santūri. Kažkas negerai arba su siela, arba su pinigine (kas yra gana abejotina). Arba reikalai turi visai pašlyti kaip Konge?
Išdidžiai tarp lūšnų žygiuojančius Kongo madistus galima pavadinti laimingais. Be skatiko kišenėje, be sočios vakarienės ir perspektyvų, bet savo pasitenkinimo šaltiniu ir vilties simboliu jie išsirinko grožį.
Mums sunku tai suprasti, bet galbūt kartais reikia atsipalaiduoti, kad „pamaitintum sielą“...
Mes naudojame slapukus, kurie užtikrina, kad Jums bus patogu naudotis tinklalapiu. Jei toliau naršysite mūsų tinklalapyje, tai tolygu Jūsų sutikimui su slapukų naudojimu.